Programy profilaktyczne

Program profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK)

Program profilaktyki gruźlicy

Program profilaktyki zakażeń wirusem HPV na lata 2015-2018

 


 

Program profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK)

Choroby układu krążenia atakują serce i otaczające je naczynia krwionośne. Mogą objawiać się np. nadciśnieniem, chorobą wieńcową, chorobą serca i udarem. Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność w Polsce z tego powodu należy do najwyższych w Europie. Współczesny styl życia sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia.

Do najistotniejszych czynników należą:

 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • zaburzenia gospodarki lipidowej,
 • palenie tytoniu,
 • niska aktywność ruchowa,
 • nadwaga,
 • nieracjonalne odżywianie,
 • nadmierny stres,
 • wiek,
 • płeć męska,
 • obciążenia genetyczne.


Brak profilaktyki i lekceważenie czynników ryzyka prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, a w efekcie do niewydolności serca.

Adresatami programu są w szczególności osoby obciążone czynnikami ryzyka, zadeklarowane do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i w tym roku będące w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu (także u innych świadczeniodawców).

Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania, przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, do którego ubezpieczony jest zadeklarowany. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz kieruje go na badania pozwalające określić kategorię ryzyka choroby układu krążenia (poziom cholesterolu i glukozy we krwi) oraz ocena ryzyko zachorowań na te choroby.

Program jest w pełni finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

powrót


Program profilaktyki gruźlicy adresowany jest do osób dorosłych, u których nie rozpoznano gruźlicy, a w szczególności:

 • osób, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na gruźlicę,
 • osób, które spełniają jedno z wymienionych kryteriów: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomny,
 • osób, które nie korzystały z programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy.


Program ten realizują pielęgniarki środowiskowo - rodzinne (poz), dla osób do nich zadeklarowanych. Pielęgniarka wypełni z pacjentem ankietę, na podstawie, której oceni stopień zagrożenia zachorowaniem na gruźlicę. Osoby z grupy najwyższego ryzyka zachorowania pielęgniarka poinformuje o konieczności zgłoszenia się do lekarza POZ celem dalszej diagnostyki i leczenia.

Program jest w pełni finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

powrót


Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2015-2018

Opalenickie Centrum Zdrowia PROMEDICA informuje, że od września 2015 roku rozpoczyna realizację bezpłatnych szczepień na HPV w ramach "Programu profilaktycznego zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2015-2018". Program finansowany jest ze środków budżetu Gminy Opalenica.

Szczepieniami objęte są dziewczęta z rocznika 2002, które mieszkają na terenie Gminy Opalenica

W związku powyższym chcielibyśmy przedstawić Państwu, krótkie informacje dotyczące szczepienia będącego przedmiotem ww programu.
 

 Dla kogo szczepionka przeciwko HPV?

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV stanowi pierwotną profilaktykę przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. HPV, szczególnie jego typy onkogenne, jest jednym z wielu czynników, które sprzyjają rozwojowi raka szyjki macicy. Szczepionka zalecana jest już dla dziewczynek w wieku 9 lat.
 

 Jaka szczepionka?

Proponujemy Państwu szczepionkę czterowalentną o nazwie SILGARD - w zapobieganiu wystąpienia:

 • zmian przednowotworowych narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy), zmian przednowotworowych odbytnicy, raka szyjki macicy oraz raka odbytnicy, związanych przyczynowo z zakażeniem pewnymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV);
 • brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego

Silgard podawana jest w schemacie – 3 dawkowym (0,5ml w 0, 2, 6 miesiącu).

UWAGA! Przeprowadzenie szczepienia wymaga pisemnej zgody rodziców bądź opiekunów prawnych.

Na szczepienia należy zabrać książeczkę zdrowia.

Przeprowadzenie szczepienia jest poprzedzone badaniem lekarskim, kwalifikującym do szczepienia przed każdą dawką. Badanie w ramach programu przeprowadzają lekarze Opalenickiego Centrum Zdrowia PROMEDICA (bez względu na złożoną deklarację wyboru lekarza rodzinnego).

Telefony kontaktowe: 61 447 03 00, 604 057 700

powrót